Něco o odrůdách

Specifikace varných typů

Varný typ A, AB

 

Odrůdy varného typu A, AB (BA) s velmi pevnou a pevnou, nerozvářivou, velmi slabě moučnatou, lojovitou dužninou jsou vhodné pro přípravu salátů, k opékání, k vaření ve slupce i bez slupky a k zapékání, tj. jako příloha.

V současné době tuto skupinu představuje především 15 odrůd. Jedná se o 7 odrůd německého, 6 odrůd holandského a 2 odrůdy rakouského šlechtění. Využití raných a poloraných odrůd je především při pěstování ostatních konzumních brambor, tj. pro sklizeň v období po 1.7. Velmi rané odrůdy jsou přednostně sázeny u drobných pěstitelů – zahrádkářů a u pěstitelů v teplejších, úrodnějších oblastech pro produkci raných brambor v období již od konce května.

 

 

Varný typ B, BC

 

Odrůdy varného typu B, BC se středně pevnou až kyprou, slabě až středně moučnatou dužninou patří k univerzálnějším odrůdám, které nezklamou a jsou vhodné pro přípravu téměř všech pokrmů z brambor, včetně těst a kaší, polévek, bramborového guláše a jako příloha.

Do této skupiny patří 13 odrůd. Jedná se o 6 odrůd německého, 4 odrůdy českého, 2 odrůdy holandského šlechtění a 1 odrůdu vyšlechtěnou ve Francii. V této skupině jsou i odrůdy polopozdní, a proto rozmanitá délka vegetační doby a relativně univerzální varný typ (B) vytváří optimální nabídku pro jejich využití. Odrůdy se mohou uplatnit postupně od raného konzumu (velmi rané), přes letní, podzimní a zimní období. Při vhodném skladovacím režimu řada z nich má předpoklady pro dlouhodobé skladování, tj. udrží si požadovanou kvalitu až do května případně června následujícího roku.

 

 

Varný typ C, CB

 

Odrůdy varného typu C, CB s kyprou, silně moučnatou dužninou, vhodné pro přípravu těst a kaší, představuje v současné době pouze 1 významnější odrůda a to odrůda rakouského šlechtění. Přednostně se hodí i na přípravu knedlíků, noků a pro pečení v alobalu. Jak již bylo uvedeno, odrůdy tohoto varného typu nejsou příliš oblíbené. Náš spotřebitel dává přednost odrůdám s pevnější dužninou, rozvářivé nejsou příliš vyhledávané.

 

Frýdecká Bramborárna s.r.o. © 2015 Všechna práva vyhrazena